Kontaktní čočky


Roztok pro kontaktní čočky


Roztok pro kontaktní čočky O kontaktní čočky, které se používají opakovaně, je nutno pečovat.
Během dne kontaktní čočky znečišťují usazeniny jak z vnějšího okolí, tak i proteiny a tuky obsažené v slzách. Takto znehodnocené čočky mohou být zdrojem infekce, dráždit oči, snižovat komfort nošení a snižovat životnost kontaktních čoček. Je tedy nezbytně nutné kontaktní čočky roztoky pravidelně čistit. Aby bylo možné kontaktní čočky druhý den znovu použít, musíte je po vyjmutí z očí důkladně ošetřit. Čištění zabíjí viry, bakterie a houby, které mohou kontaminovat kontaktní čočky. Roztoky kontaktní čočky dezinfikují, zvlhčují, zbavují je usazenin a bezpečně je uchovávají pro další nošení.

Roztoky založené na peroxidové bázi umožňují čistit kontaktní čočky bez mechanického dotyku rukou, pouhým ponecháním v roztoku po určitou dobu.
Obecně platí, že čočky s delší životností by měly být ošetřovány v kvalitnějších roztocích.

Řádnou péči o své kontaktní čočky ušetří zbytečné výdaje a minimalizuje riziko komplikací a infekce. V závislosti na používaných čočkách (měkké nebo tvrdé čočky), budete potřebovat různé typy roztoků.

Roztoky slouží k péči o kontaktní čočky a jsou nezbytným doplňkem pro jejich nositele.
 

Peroxidové roztoky

Peroxidové roztoky velmi účinně odbourávají bílkovinné usazeniny. Hydratace probíhá jak u hydrogelových, tak i u silikon-hydrogelových čoček. Roztoky neobsahují konzervační látky a jsou tak vhodné pro nositele se syndromem suchého oka.
Nevýhodou peroxidových roztoků je, že roztok, který neprošel neutralizací v pouzdře, může v případě styku s okem vážně poškodit rohovku. Vyvarujte se tedy záměny klasického roztoku s peroxidovým nebo jeho použití s jiným než přiloženým pouzdrem.
Pouzdra s katalytickou destičkou je potřeba měnit je nejdéle po 3 měsících používání. Důvodem je zanášení kovu uloženého uvnitř pouzdra, které je zodpovědné za spouštění reakce
Chemickou reakci, ke které při použití roztoku dochází, je možné provést pouze ve zvláštním pouzdru, které je vždy dodáváno spolu s roztokem. Vyměnit by se mělo každé tři měsíce.
Aby reakce proběhla dokonale, musí být čočky uloženy v pouzdře s roztokem po dobu šesti hodin. Po té je všechen peroxid zneutralizován. V případě, že budou čočky vyjmuty předčasně, mohou způsobit podráždění oka.
 

Chemické roztoky

Do této skupiny patří všechny neperoxidové roztoky na trhu. Ideálním způsobem čištění je po vyjmutí čočku zakápnout roztokem a poté buď mezi prsty (palec, ukazováček) nebo bříškem prstu v dlani krouživými pohyby lehce přetřít po obou stranách.
 

Zásady používání roztoků:

  • po skončení dezinfekce čočky opět propláchněte čistým roztokem
  • pouzdro po dezinfekci vypláchněte a nechte vyschnout
  • nikdy neoplachujte kontaktní čočky vodou nebo jinou tekutinou
  • nikdy nepoužívejte stejný roztok dvakrát
  • uchovávejte roztok při předepsaných teplotách
  • respektujte životnost láhve po otevření (zpravidla 90 dní)
  • pouzdro používané k dezinfekci měňte vždy s novou láhví roztoku (min po 3 měsících)

 

Nejznámější výrobci roztoků pro kontaktní čočky: Bausch&Lomb, Ciba Vision, Cooper Vision, Johnson&Johnson, Ocular Sciences, Wilens, …

 


© Kontaktní čočky 2010
Ochrana osobních údajů