Kontaktní čočky


Jak začít s kontaktními čočkami

 

Návštěva kontaktologa v aplikačním centru

Jak začít s kontaktními čočkami Pokud se rozhodnete začít nosit kontaktní čočky, tak se nepouštějte do výběru kontaktních čoček sami. Vždy je nutno navštívit očního specialistu (kontaktologa - oční lékař nebo optometrista) v aplikačním středisku.
Tento specialista provede jednoduché vyšetření a na základě vašich potřeb (práce, sport) a zdravotního stavu doporučí nejvhodnější typ kontaktních čoček. V ceně prohlídky je i zaučení nasazování a vyjímání kontaktních čoček a jeden zkušební pár čoček. Mimo to obdržíte cenné rady a odpovědi na všechny vaše otázky kolem kontaktních čoček.

Návštěvou kontaktologa předejdete možným zdravotním rizikům a někdy i zbytečně vynaložených peněžních prostředků. Nevhodně zvolené čočky mohou dráždit oči nebo přes ně můžete špatně vidět, nemluvě o negativních zdravotních dopadech dlouhodobého nošení čoček neodpovídajících parametrů.
Vhodnost závisí na řadě faktorů jako například zakřivení oka, typ oční vady, citlivosti očí, … Žádné kontaktní čočky samozřejmě nemohou vyhovovat všem nositelům.

Změna typu kontaktních čoček nemůže být provedena bez náležitého vyšetření kontaktologem, který uživateli poskytne všechny instrukce nezbytné pro správné užívání kontaktních čoček a rovněž všechny informace ohledně rizik a vedlejších příznaků spojených s jejich nošením.

Každý, kdo někdy přemýšlel o nošení kontaktních čoček (ať už dioptrických či jen kosmetických), bojuje s obavou nutnosti „sáhnout si do oka“. Tuto fobii se zpravidla daří odbourat návštěvou aplikačního střediska. Nemluvě o tom, že v reálu k přímému kontaktu prstů a oka nedochází. Kontaktní čočka se položí na bříško prstu a zlehka se vloží bez přitlačení do oka, kde sama volně přilne. S trochou praxe vám nasazení kontaktních čoček zabere přibližně minutu a jejich vyjmutí 30 vteřin.

První kontrolní vyšetření po aplikaci kontaktních čoček u specialisty je zpravidla po 14 dnech, kdy se ověří snášenlivost a spokojenost s vybraným typem kontaktních čoček. Další kontrola by měla následovat přibližně za půl roku.

Díky pravidelným návštěvám odborníka předejdete možným problémů, protože jen důkladné vyšetření může prokázat negativní působení čoček na vaše oči, i když vy sami žádné nepříjemné projevy nepociťujete.
 

Manipulace s kontaktními čočkami

Při manipulaci s kontaktními čočkami je důležité dbát na hygienické zásady. Největším nebezpečím je vznik infekce. Dalším problémem jsou usazeniny jak ze slzných žláz, tak i nečistoty z ovzduší, které se vážou k povrchu kontaktní čočky. Tyto sedimenty mohou vyvolat mechanické dráždění, alergické a zánětlivé reakce a vést tak ke komplikacím spojeným s nošením kontaktních čoček. Kontaktní čočku je tedy důležité po vyjmutí z oka správně vyčistit a vydezinfikovat.
 

Čím se řídit při výběru a nákupu kontaktních čoček

Čím se řídit při nákupu kontaktních čoček? Na obalu bývá vyznačena kromě názvu čočky a výrobce dioptrická síla čočky, rozměry čočky - průměr (DIA) a zakřivení (BC) a také doba použitelnosti (EXP nebo znak přesýpacích hodin).

Nejčastějším typem kontaktních čoček jsou čočky sférické, které jsou aplikovány v případě krátkozrakosti a dalekozrakosti. Dalším typem jsou čočky cylindrické, které používají lidé s astigmatickou vadou. Progresivní kontaktní čočky jsou určeny lidem, kteří potřebují jiné brýle na dálku a jiné na blízko.

Stále více se můžete setkat i s barevnými kontaktními čočkami. Ty se opět člení do několika kategorií.
Barevné kontaktní čočky mají speciální barevnou vrstvu, která mění nebo zvýrazňuje barvu očí. Tyto čočky jsou k dostání jako dioptrické i jako nedioptrické, které se používají jen jako kosmetický doplněk. Velice populární jsou dnes obrázkové neboli crazy kontaktní čočky, které umožňují změnu vzhledu oka. K dostání jsou s nejrůznějšími motivy, od vzhledu divoké šelmy až po nejrůznější barevné variace a geometrické vzory.
Existují i čočky, které jsou lehce zbarveny z důvodu pohodlnější manipulace s čočkou, když je čočka vyjmuta. Toto zbarvení není viditelné jako změna barvy duhovky.

Podle délky použitelnosti dělíme čočky na jednodenní (jednorázové), čtrnáctidenní, měsíční, čtvrtletní a roční. Ty se vždy na noc s oka sejmou a po vyčištění se uchovávají v pouzdře k opětovnému rannímu nasazení. Po uplynutí doby použitelnosti se vyhodí. Na rozdíl od kontinuálních kontaktních čoček, které se nosí i přes noc a po uplynutí životnosti se vyhodí.

Čím častěji se čočky vyměňují, tím menší je riziko případných komplikací plynoucích z jejich nošení. I přes pravidelné a správně provedené čištění se zvyšuje množství usazenin, které jsou vhodným prostředím pro bakterie a mikroorganismy způsobující zdravotní komplikace. Z výrobků dostupných na trhu je 14 denní varianta určitým kompromisem mezi cenou a zdravotní bezpečností.
 

Syndromem suchého oka

Až čtvrtina uživatelů kontaktních čoček má problém se „syndromem suchého oka“ (SSO). Při syndromu suchého oka může docházet k nedostatečnému slzení oka nebo také k nesprávnému složení slznému filmu. Pokud vás tento problém trápí, poraďte se specialistou o vhodných kapkách, které mohou tento problém do značné míry vyřešit.

 

Hlavní zásady při používání kontaktních čoček

 • Vždy dodržujte instrukce, které jste obdrželi od svého kontaktologa.
 • Dodržujte vysokého hygienického standardu v péči o kontaktní čočky.
 • Nikdy nespěte s čočkami, pokud k tomu nejsou určeny.
 • Nikdy nepoužívejte vodu z vodovodu k oplachování čoček nebo pouzdra na čočky.
 • Nikdy nenoste čočky nasazeny delší dobu, než určeno výrobcem, i když vám přijde, že byste čočky mohli nosit i déle. Přenášením by vám hrozila například gigantopapilární konjunktivitida.
 • Dodržujte pravidelné preventivní prohlídky u vašeho očního specialisty alespoň 1x za půl roku, vyhnete se tím možným problémům s čočkami. I když nepociťujete žádné nepříjemné projevy, nemusí to znamenat, že vaše oči na čočky reagují dobře.
 • Nepoužívejte čočky, jejichž doba použitelnosti již vypršela.
 • Pokud se vám do oka dostane jakýkoliv chemický roztok, neprodleně oči propláchněte, čočky vyjměte, vyhoďte je (jsou chemikálií znehodnocené) a kontaktujte svého očního specialistu.
 • Pro případ nouze se doporučuje nosit s sebou malý roztok s náhradními čočkami, popřípadě brýle.
 • Nepoužívejte tučné kosmetické prostředky nebo řasenky k prodloužení řas, které obsahují drobná vlákna – mohli by se dostat do oka a čočku znečistit.
 • Sprejové prostředky (lak na vlasy apod.) aplikujte se zavřenýma očima, počkejte, až se aerosol usadí a teprve potom oči otevřete – částice sprejů by se mohli usadit na čočkách.
 • Nikdy neaplikujte oční kapky (které k tomu nejsou určené) a masti přes kontaktní čočky. Můžete tím čočky poškodit, ale hlavně dochází k nežádoucímu prodloužení účinnosti léku až o několik hodin.

 


© Kontaktní čočky 2010
Ochrana osobních údajů