Kontaktní čočky


Druhy kontaktních čoček

Druhy kontaktních čoček
Kontaktní čočky je možno dělit podle několika kritérií:
 

Periodicita výměny

  - doba po kterou je možno čočky nosit, než je nutno je vyhodit. Takové oční čočky se nosí přes den a na noc se snímají z očí
 • Jednodenní (jednorázové) kontaktní čočky – ráno si je nasadíte na oko a večer vyhodíte. Druhý den si rozbalíte nové. Je to zdravý a pohodlný způsob nošení, protože není nutné o čočky pečovat a čistit je pomocí roztoků.
 • Čtrnáctidenní kontaktní čočky - po uplynutí stanovené doby dvou týdnů se musí vyhodit a nahradit novým párem. Před spaním se z oka vyjímají a uchovávají v roztoku, a to až do ranního opětovného nasazení.
 • Měsíční kontaktní čočky - po uplynutí stanovené doby jednoho měsíce se musí vyhodit a nahradit novým párem. Před spaním se z oka vyjímají a uchovávají v roztoku, a to až do ranního opětovného nasazení.
 • Tříměsíční (čtvrtletní) kontaktní čočky - po uplynutí stanovené doby tří měsíců se musí vyhodit a nahradit novým párem. Před spaním se z oka vyjímají a uchovávají v roztoku, a to až do ranního opětovného nasazení.

 

Doba nošení

  - doba po kterou jsou kontaktní čočky nepřetržitě nasazeny na očích
 • Kontaktní čočky pro běžné nošení se na noc ukládají do roztoků. Jsou tedy na očích přibližně 18 hodin.
 • Kontaktní čočky pro prodloužené nošení (kontinuální kontaktní čočky) - zůstávají na oku i během spánku. Nejčastěji se kontinuální kontaktní čočky vyrábí pro čtrnáctidenní a měsíční nošení. Tyto čočky jsou vyráběny ze superpropustného silikonhydrogelu, který poskytuje rohovce dostatečný přístup kyslíku a tím zaručuje bezpečné nošení těchto kontaktních čoček po dobu celého měsíce.
  Kontaktní čočky pro prodloužené nošení mají větší obsah vody a tenčí středovou tloušťku, aby byl usnadněn přístup kyslíku k rohovce. Tím odpadá nutnost vyndávat čočku z oka po celou dobu nošení a také není potřeba použití desinfekčních roztoků.

 

Typ korekce

  - kontaktní čočky korigují krátkozrakost, dalekozrakost i astigmatismus nebo presbyopii.

 

Zbarvení

 • Zbarvení je určeno pouze pro snazší manipulaci s čočkami, je velmi světlé a nemění barvu očí. Zbarvení je určené k tomu, aby byla kontaktní čočka lépe vidět při manipulaci.
 • Zvýraznění barvy očí - tyto kontaktní čočky jsou průsvitné a zvýrazňují přirozenou barvu očí. Při nasazení vzniká směs přirozené barev očí nositele a barvy kontaktních čoček.
 • Krycí kontaktní čočky - změní barvu očí nositele. Barva kontaktní čočky překryje přirozenou barvu očí (barevné kontaktní čočky).
 • Crazy kontaktní čočky - jsou čistě kosmetické a mohou být i dioptrické. Jsou určeny pro různé příležitosti oslavy, párty, jako módní doplněk k oblečení, … Jedná se o obrázkové kontaktní čočky díky nimž se můžu podoba duhovky změnit ve zvířecí, ohnivou, ďábelskou, fosforeskující, …

 


© Kontaktní čočky 2010
Ochrana osobních údajů