Kontaktní čočky


Bifokální a multifokální kontaktní čočky

 

Bifokální a multifokální kontaktní čočky Bifokální a multifokální kontaktní čočky jsou kontaktní čočky určené ke korekci presbyopie. Presbyopie se projevuje zhoršeným viděním na blízko, a to v důsledku postupné ztráty elasticity čočky, která přichází s věkem (zpravidla po 40 letech věku). Nitrooční čočka starších lidí ztrácí pozvolna schopnost akomodace (zploštění nebo vyklenutí oční čočky) a krom špatného vidění na dálku nevidí dobře ani na blízko.

Multifokální kontaktní čočky dokáží skoro stejně dobře jako multifokální brýle svému uživateli zajistit dostatečně dobré vidění. Multifokálních kontaktních čoček je několik druhů a dobré vidění zajišťují střídáním zón na blízko, střední vzdálenosti a dálku.
 

Bifokální a multifokální kontaktní čočky

Bifokální a multifokální kontaktní čočky mohou výrazně zlepšit nejenom vidění, ale sekundárně i projevy s horším viděním spojené (bolesti očí, bolesti hlavy).

Většina současných uživatelů kontaktních čoček se nerada vzdává svých kontaktních čoček i ve věku, kdy se zmiňovaná presbyopie dostaví a muset tedy sáhnout po kontaktní čočce multifokální.

 

Nejznámější výrobci bifokálních a multifokálních kontaktních čoček: Bausch&Lomb, Ciba Vision, Cooper Vision, Johnson&Johnson (nejoblíbenější Acuvue), Ocular Sciences, Wilens, …

 


© Kontaktní čočky 2010
Ochrana osobních údajů